Slovníček pojmů

Úvodní strana / Slovníček pojmů

Zubní pasta:

Je to nejdůležitější pomůcka na čištění zubů. Při správné technice čištění odstraňuje plak – lepivý škodlivý povlak zubů, ve kterém se množí bakterie způsobující zubní kaz a onemocnění dásní. Pasty obsahují fluor, který posiluje odolnost zubní skloviny a podporuje proces obnovy minerálů v zubu. Pasta osvěžuje dech a zanechává příjemný pocit v ústech.

Ústní voda:

Výplachy ústní vodou mají léčebný účinek a osvěžují dech. Voda s proti kazovým účinkem je obohacena fluorem, při zánětu dásní je obohacena chlorhexidinem. Výplachy ústní vodou provádíme po každém čištění zubů a také po každém jídle.

Zubní kartáček:

Správnou volbu kartáčku Vám vždy lépe doporučí hygienistka a zubař, než prodavač v obchodě. Mnohdy nevhodný nákup kartáčku stojí pacienta více, než doporučený kartáček od zubaře.

Zubní niť:

Umožňuje vyčistit prostory, které nelze zachytit kartáčkem. Odstraňuje bakterie a zbytky potravy z mezizubních prostor. Existuje mnoho druhů zubních nití, měli byste si vybrat takovou, která vám bude vyhovovat. Zubní nitě používáme před čištěním zubů, protože zbytky zubní pasty mohou způsobovat klouzání nitě a její uchopení a zhoršovat přístup k dásním. Hrubý povrch výplně nebo její ulomení může způsobit problém při čištění. V tom případě doporučujeme konzultaci u vašeho zubního lékaře.

Mezizubní kartáček:

S jejich pomocí lze čistit prostory mezi jednotlivými zuby, které klasický zubní kartáček není schopen. Je vhodné ho kombinovat se zubní nití, kterou raději používáme u předních zubů, ale postranní a zadní úsek chrupu lépe vyčistíme mezizubním kartáčkem.

Škrabka na jazyk:

Škrabka slouží k odstraňování bakteriálního povlaku z jazyka. Bakterie na jazyku jsou častou příčinou zápachu z úst. Řada pacientů používá raději na čištění jazyka škrabku než běžný kartáček, protože škrabkou se dostanou až k místům, kde by kartáček způsobil již dávivý reflex.

Kompozitní pryskyřice =  bílá plomba

zuby opravené kompozitními pryskyřicemi budou vypadat skvěle, pokud se o ně budete dobře starat. Tyto výplně vykazují vyšší riziko znovuobnovení kazu, protože nemají tak silné antibakteriální a samo utěsňovací vlastnosti. Vyžadují tedy velmi důkladnou hygienu. Pro stomatologa je práce s tímto výplňovým materiálem náročnější, ale výsledek je překvapivý.

Skloionomerní cementy = bílá plomba 

jsou určitým kompromisem mezi trvanlivostí a estetikou (mají od obou předchozích trochu). Jsou dostatečně estetické, mají antibakteriální vlastnosti a snadno se s nimi manipuluje. Nejsou však tak mechanicky odolné jako amalgám a tak estetické jako kompozita. Jejich schopnosti působit proti kazu jsou však největší ze všech. Užitím této výplně dochází k uvolňování fluoritových iontů, které zabraňují vzniku sekundárního kazu. Další výhodou jsou podobné vlastnosti, jaké má sklovina. Proto jsou obzvláště vhodné do úst s vysokou kazivostí, pro ošetření dětských zubů a jako součást tzv. sendvičových výplní, které slouží jako spolehlivá a přitom estetická náhrada amalgámu.¨

Amalgám 

je to nejstarší používaný výplňový materiál, který má své výhody, ale i nevýhody. Součástí amalgámu jsou slitiny stříbra, mědi, cínu, ale i rtuti. A právě kvůli rtuti jsou stálé dohady, o tom, jestli nemá špatný dopad na lidské zdraví. Ale stále chybí jednoznačné důkazy, které by tyto hypotézy dokazovaly.

mapka

Podkrušnohorská 1039,
Litvínov 6, 436 01
ORTODONCIE
Tel.: +420 476 753 063
info@zubar-rovnatka.cz

vytvořilo Anawe