Kontaktní informace

Podkrušnohorská 1039,
Litvínov 6, 436 01

ORTODONCIE

Tel.: +420 476 753 063
Mob: +420 601 232 970
info@zubar-rovnatka.cz

Slovníček pojmů

Úvodní strana / Slovníček pojmů

Zubní pasta:

Je to nejdůležitější pomůcka na čištění zubů. Při správné technice čištění odstraňuje plak – lepivý škodlivý povlak zubů, ve kterém se množí bakterie způsobující zubní kaz a onemocnění dásní. Pasty obsahují fluor, který posiluje odolnost zubní skloviny a podporuje proces obnovy minerálů v zubu. Pasta osvěžuje dech a zanechává příjemný pocit v ústech.

Ústní voda:

Výplachy ústní vodou mají léčebný účinek a osvěžují dech. Voda s proti kazovým účinkem je obohacena fluorem, při zánětu dásní je obohacena chlorhexidinem. Výplachy ústní vodou provádíme po každém čištění zubů a také po každém jídle.

Zubní kartáček:

Správnou volbu kartáčku Vám vždy lépe doporučí hygienistka a zubař, než prodavač v obchodě. Mnohdy nevhodný nákup kartáčku stojí pacienta více, než doporučený kartáček od zubaře.

Zubní niť:

Umožňuje vyčistit prostory, které nelze zachytit kartáčkem. Odstraňuje bakterie a zbytky potravy z mezizubních prostor. Existuje mnoho druhů zubních nití, měli byste si vybrat takovou, která vám bude vyhovovat. Zubní nitě používáme před čištěním zubů, protože zbytky zubní pasty mohou způsobovat klouzání nitě a její uchopení a zhoršovat přístup k dásním. Hrubý povrch výplně nebo její ulomení může způsobit problém při čištění. V tom případě doporučujeme konzultaci u vašeho zubního lékaře.

Mezizubní kartáček:

S jejich pomocí lze čistit prostory mezi jednotlivými zuby, které klasický zubní kartáček není schopen. Je vhodné ho kombinovat se zubní nití, kterou raději používáme u předních zubů, ale postranní a zadní úsek chrupu lépe vyčistíme mezizubním kartáčkem.

Škrabka na jazyk:

Škrabka slouží k odstraňování bakteriálního povlaku z jazyka. Bakterie na jazyku jsou častou příčinou zápachu z úst. Řada pacientů používá raději na čištění jazyka škrabku než běžný kartáček, protože škrabkou se dostanou až k místům, kde by kartáček způsobil již dávivý reflex.

Kompozitní pryskyřice =  bílá plomba

zuby opravené kompozitními pryskyřicemi budou vypadat skvěle, pokud se o ně budete dobře starat. Tyto výplně vykazují vyšší riziko znovuobnovení kazu, protože nemají tak silné antibakteriální a samo utěsňovací vlastnosti. Vyžadují tedy velmi důkladnou hygienu. Pro stomatologa je práce s tímto výplňovým materiálem náročnější, ale výsledek je překvapivý.

Skloionomerní cementy = bílá plomba 

jsou určitým kompromisem mezi trvanlivostí a estetikou (mají od obou předchozích trochu). Jsou dostatečně estetické, mají antibakteriální vlastnosti a snadno se s nimi manipuluje. Nejsou však tak mechanicky odolné jako amalgám a tak estetické jako kompozita. Jejich schopnosti působit proti kazu jsou však největší ze všech. Užitím této výplně dochází k uvolňování fluoritových iontů, které zabraňují vzniku sekundárního kazu. Další výhodou jsou podobné vlastnosti, jaké má sklovina. Proto jsou obzvláště vhodné do úst s vysokou kazivostí, pro ošetření dětských zubů a jako součást tzv. sendvičových výplní, které slouží jako spolehlivá a přitom estetická náhrada amalgámu.¨

Amalgám 

je to nejstarší používaný výplňový materiál, který má své výhody, ale i nevýhody. Součástí amalgámu jsou slitiny stříbra, mědi, cínu, ale i rtuti. A právě kvůli rtuti jsou stálé dohady, o tom, jestli nemá špatný dopad na lidské zdraví. Ale stále chybí jednoznačné důkazy, které by tyto hypotézy dokazovaly.

Aktuální zprávy

Kde nás najdete

pro větší verzi obrázku na něj stačí kliknout.

Fotografie

ordinace

ordinace

mapka

Podkrušnohorská 1039,
Litvínov 6, 436 01
ORTODONCIE
Tel.: +420 476 753 063
info@zubar-rovnatka.cz

vytvořilo Anawe